Tutoriala ciąg dalszy – dzisiaj oswajam się z ołówkiem. Określenie „oswajanie się” jest zresztą bardzo na miejscu, bo w grę wchodzi też rysowanie i przekształcanie za pomocą krzywych.

ołówek w inkscape

ołówek w programie inkscape, grafika wektorowa

Zaczęłam od ołówka – rysowanie prostych kresek jest do przyjęcia, bo wymaga tylko klikania w dwa punkty, a program robi resztę, więc łatwo zatuszować ewentualne wpadki.
Gorzej z rysowaniem wolnym, z ręki. Eleonora powiedziała, że na podstawie obrazka można ocenić, na jakim poziomie rozwoju znajduje się dziecko i wedle moich obliczeń czeka mnie wieczna młodość.
Ucieszona perspektywą niekończącego się dzieciństwa, postanowiłam przetestować inne możliwości, jakie daje rysowanie – przede wszystkim opcja wygładzenia, umieszczona na belce.
Poniżej widać efekty – słoneczko rysowane bez wspomagania jest na samym dole, z wygładzeniem ustawionym na 80% jest w środku, a słoneczko z wygładzeniem i narzędziem elipsa wychodzi nawet miło dla oka i mentalnie dodaje mi jakieś pięć lat.

Wiem już, do czego służy kształt elipsa i wiem, co się dzieje, kiedy nie zdefiniuje się kształtu – efekty widać.
Gorzej było z trójkątem w i trójkątem przeciw.
Trójkąt w pozwala tworzyć na linie rozmyte – do wyrazistego początku do coraz bledszego końca. Trójkąt przeciw staje się wyraźną figurą z jednolitych linii. Inne różnice, jeśli są, jeszcze ich nie zauważyłam.

Postanowiłam sprawdzić jeszcze, co się stanie, jeśli zgodnie z radą autora tutorialu poprzesuwam trochę punkty kontrolne i węzły. Chciałam narysować lody dla Eleonory za pomocą tego trójkątnego narzędzia (wniosek – trójkąt nie nadaje się do rysowania lodów). Po mprzesunięciu kilku węzłów wyszło mi takie coś…

Na koniec zauważyłam jeszcze dwa tajemne znaczki trybu – regularnej ścieżki krzywych Beziera i ścieżkę Spiro, cokolwiek to jest. Regularna ścieżka okazała się zwykłą kreską, ale ścieżka Spiro to moja nowa, po gwiazdkach, ulubiona zabawka – nie wiem co prawda, dlaczego kiedy narysuję linię, wychodzi linia, kiedy narysuję okrąg, wychodzi półokrąg, ale kiedy zrobię zawijas jak znak zapytania, wychodzi kilka nałożonych na siebie pętli blado przypominających mój rysunek. Jako że jestem zachwycona rozmyciem linii w narzędziu trójkąt w i trybem krzywych Spiro, planuję jeszcze kilka zabaw z tym narzędziem.