Jakie masz pierwsze skojarzenia ze słowem Kotlin? Pewnie pomyślisz o bardzo popularnym w naszym kraju producencie ketchupu, ale to nie jest dobry kierunek.

 

Kotlin - czym jest i jak zacząć pracę z tym językiem?

Kotlin – czym jest i jak zacząć pracę z tym językiem?

 

Tym razem mamy na myśli bardzo nowoczesny język programowania opracowany przez firmę JetBrains, o takiej samej nazwie. Dlaczego warto go poznać?

 

Od czego się to wszystko zaczęło?

Programiści firmy JetBrains uznali, że potrzebny jest język programowania, który będzie całkowicie kompatybilny z Javą i będzie miał podobną wydajność. Kotlin po raz pierwszy został zaprezentowany w 2011 roku. To jest statycznie typowany język, który funkcjonuje na maszynie wirtualnej Javy. Został on udostępniony na podstawie licencji Apache 2, która gwarantuje bardzo liberalne podejście. Wiemy już, że Kotlin jest szybkim i nowoczesnym językiem programowania. Czy warto dla niego zrezygnować z dobrze wszystkim znanej Javy?

 

100-105 Czy każdą aplikację da się napisać w języku Kotlin?

Przede wszystkim należy podkreślić, że aplikacje w tym języku dadzą radę napisać tylko bardziej zaawansowani użytkownicy języka Java. Na pewno nie jest to język dla początkujących. Kolejną sprawą jest to, że Java ciągle jest najpopularniejszym językiem programowania i to właśnie jej wymagają pracodawcy. Kotlin stanowi umiejętność, która będzie dla nich tylko miłym dodatkiem. Większość dostępnych projektów i bibliotek została napisana w Javie. Pewnie jeszcze przez długi czas się to nie zmieni. Na pewno każdy programista stanie kiedyś przed wyzwaniem napisania kodu w Javie lub kodu Kotlina, który będzie współpracował z Javą. Nie zawsze jest to automatycznie. Początkujący programiści nie poradzą sobie z językiem programowania Kotlin, również z tego powodu, że większość książek i kursów została przygotowana dla Javy. Przykłady w Internecie też dotyczą głównie tego języka programowania.

 

Dlaczego warto się zapoznać z językiem Kotlin? CAS-002

Może zabrzmi to górnolotnie, ale nie ma co ukrywać, że jest to język przyszłości. Kotlin pozwala na uzyskanie dużo bardziej zwięzłego kodu w prostszy sposób. Jednak, żeby się nim dobrze posługiwać, trzeba bardzo dobrze rozumieć zasady jego działania. Łatwiej będzie to uzyskać, gdy najpierw stworzymy kod w tradycyjnej Javie. Z tego względu, zanim zaczniesz na poważnie zajmować się językiem Kotlin, warto bardzo dobrze poznać Javę, ponieważ kompiluje się on do kodu bajtowego Javy. Pod względem technicznym kod maszynowy będzie działał na podstawie tej samej metody, co wcześniej. Natomiast jeżeli już bardzo dobrze znasz Javę, to Kotlin również Ci się przyda, bo będziesz miał nowe umiejętności. Naukę tego języka warto zacząć od przejrzenia tutoriali na ich stronie oraz Try Kotlin. Znajdziesz go na tej stronie.