Programowanie kojarzy się z tą dziedziną freelancingu, która nie wymaga kosztownych sprzętów i programów. Pisaliśmy już, że początkujący programista lub webdesigner są w stanie sprowadzić swoje wydatki na narzędzia i programy do pracy do absolutnego minimum.

Aby zostać programistą, na początek potrzebujesz po prostu wygodnej klawiatury i… minimalnej wiedzy. Dlaczego wymieniamy również wygodną klawiaturę? To proste: im wcześniej zaczniesz wyrabiać w sobie dobre nawyki, również dotyczące ergonomii pracy zdalnej, tym lepiej.

Jednym z takich nawyków jest korzystanie z IDE, czyli zintegrowanych środowisk programistycznych (integrated development environment). Oczywiście, że kod możesz napisać nawet w zwykłym edytorze tekstu, ale to nie znaczy, że zawsze to rozwiązanie będzie najlepsze.
Wraz z bardziej rozbudowanymi projektami odkryjesz zapewne, że twój ulubiony edytor nie ma narzędzi umożliwiających debugowanie, kompilowanie lub „recyklowanie” części kodu.

Zintegrowane środowiska programistyczne - jak zostać freelancerem

IDE dla początkujących programistów



Tu właśnie pojawiają się zintegrowane środowiska programistyczne. Możesz myśleć o nich jako o mocno podrasowanych edytorach: napiszesz w nich kod, a one podświetlą syntaksy i udostępnią ci więcej możliwości nawigowania po napisanym kodzie – rzecz nie bez znaczenia, kiedy masz do czynienia z dużym projektem.

Na rynku istnieje sporo edytorów kodów dla programistów, a IDE można uznać za ich bardziej rozwinięte, zaawansowane technicznie formy. Zwróć uwagę na to ostatnie: zaawansowane technicznie oznacza w tym wypadku, że IDE jest narzędziem, którego obsługi trzeba się nauczyć.

Czy warto uczyć się obsługi zintegrowanego środowiska programistycznego? To zależy od twoich możliwości, ambicji i poziomu umiejętności. Przy prostszych projektach, kiedy dopiero zaczynasz naukę programowania, nie wykorzystasz w pełni nawet ułamka możliwości zintegrowanych środowisk programistycznych. Zaczniesz doceniać je z czasem, przy większych i bardziej złożonych projektach. Edytor, który oznaczy syntaksy, pomoże w automatyzacji, testach i debugowaniu, a w niektórych wypadkach umożliwi pracę w grupie – to duże ułatwienie.

 

Początkujący programista: jak wybrać najlepsze IDE?

Można przyjąć, że podobnie jak edytory tekstu, edytory kodu czy programy graficzne, IDE mają spełniać określone role i posiadać określone funkcje: ułatwiać edycję i pracę z kodem. Z drugiej strony, aby efektywnie korzystać z IDE, musisz poświęcić czas na naukę jego funkcji i możliwości. Z tego punktu widzenia warto przyjrzeć się poszczególnym zintegrowanym środowiskom programistycznym.

Jakie IDE jest najlepsze dla początkującego programisty, który chce zostać freelancerem? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale są aspekty, jakie warto wziąć pod uwagę przy wyborze.

  • Cena IDE – nie wszystkie zintegrowane środowiska programistyczne są darmowe, dlatego zastanów się, czy jesteś gotowy zainwestować w swoje narzędzie do pracy, czy na razie programowanie jest dla ciebie bardziej jak hobby i szukasz czegoś do nauki
  • Online czy software – rośnie popularność środowisk, które umożliwiają pracę online zamiast trzymania się jednego urządzenia (laptopa, komputera stacjonarnego). Jeśli chcesz zostać freelancerem, narzędzie pracujące online może być dla ciebie wygodniejsze.
  • Język – na ogół IDE są tworzone pod konkretny język lub grupę języków, chociaż środowiska obsługujące kilka ekosystemów nie należą do rzadkości. Jeśli jednak łączysz swoją przyszłość z językami C lub C+, nie warto inwestować w IDE, które koncentruje się na Javie.
  • Funkcje, jakie najbardziej ułatwią ci pracę – takie jak podkreślanie syntaks, podkreślanie błędów, debugowanie, analiza statycznego kodu.
  • Interfejs – tak, ten element na liście może cię zaskoczyć, ale mówimy o narzędziu, z którym będziesz spędzał kilka godzin dziennie. Docenisz, jeśli będzie wygodne, przyjazne w użyciu i… ładne.

 

Jak zostać programistą: przegląd wielojęzycznych IDE

Nie wiesz jeszcze, w jakim języku chcesz kodować? A może do stworzenia projektu jednej strony www potrzebujesz ich kilku?
Zintegrowane środowiska programistyczne to nie tylko rozwiązanie dla koderów pracujących w jednym języku. Możesz używać ich i na etapie nauki, i w projektach wymagających użycia np. JavaScript, CSS i HTML.

Zintegrowane środowiska programistyczne dla wielu języków - jak zostać freelancerem

IDE dla początkujących programistów: różne języki

Atom
KLIK
Cena: darmowy
Język: JavaScript
Jeśli JS to twój język z wyboru, Atom będzie dobry na oswojenie się z pracą w IDE. To, co ułatwi ci pracę, to kilka dostępnych themes wyglądu oraz możliwości wyszukiwania konkretnego fragmentu kodu oraz otwierania zarówno pojedynczych plików, jak i całych projektów.

AWS 9Cloud
KLIK
Cena: darmowy
Języki: JAVA, Python, C, C++, Go, Ruby, Perl
Rozwiązania proponowane przez Amazon w zakresie chmur i obsługi serwerów zyskują coraz liczniejsze grono użytkowników. Popularność zyskuje także IDE dostarczane przez Amazon. Ze względu na dobór obsługiwanych języków można polecić je programistom aplikacji i programów lub dedykowanych rozwiązań dla firm.

9Cloud pozwala na analizę kodu w czasie rzeczywistym, ale pozwala również na auto-uzupełnienia. Dodatkowy plus? To IDE udostępnia sporo templatek gotowych interfejsów programów, dzięki czemu możesz skoncentrować się na samym działaniu procesów.
Jeśli brakuje ci niektórych funkcji, masz spore szanse dopasować je do siebie dzięki licznym wtyczkom.

Bracket
KLIK
Cena: darmowy
Języki: Java, Python, Perl, Ruby
Bracket łatwiej nazwać edytorem kodu niż zintegrowanym środowiskiem programistycznym, jednak jeśli twoim celem jest głównie projektowanie i tworzenie stron www, możecie się polubić. Bracket oferuje bowiem zespół narzędzi „wizualnych”, które ułatwią ci śledzenie zmian, jakie kod wprowadza w wyglądzie i działaniu strony.
Jest również przyjazny w sposobie organizacji, podświetlania i edytowania kodu.

Codelite
KLIK
Cena: darmowy
Języki: głównie C i C++, ale również PHP i JavaScript (w Node.js)
To ciekawe IDE wyróżniają dwie cechy: pierwszą jest debugowanie nowej generacji, a drugą – profilowanie. Codelite ma wbudowane narzędzie RAD, które z kolei umożliwia projektowanie i kodowanie aplikacji opartych na widgetach.

Kodomo Edit i Kodomo IDE
KLIK
Cena: darmowy
Języki: Python, PHP, Perl, Golang, Ruby
Masz wrażenie, że wszystkie IDE obsługują głównie JavaScript? Cóż, Kodomo również poradzi sobie z JS, ale obsługuje przede wszystkim Python i PHP. I robi to nieźle – daje ci dostęp do kontroli wersji (koniec z dramatem, kiedy musisz wrócić do starszej wersji projektu) i śledzenia zmian, do debugowania i testowania, a także do… narzędzi do zarządzania projektami.

Lightable
KLIK
Języki: JAVA, Python, CSS, HTML
Cena: darmowy
Lightable to przyjazne w obsłudze i bardzo „elastyczne” środowisko zintegrowane dla programistów, w którym uda ci się zaprojektować i zakodować różne typy aplikacji. Co może ci się spodobać? Manager wtyczek pozwala szybko przejrzeć zbiory i odszukać wtyczkę, która aktualnie jest potrzebna. Bez przyczesywania sieci całymi godzinami.

NetBeans
KLIK
Języki: JAVA, C, C++, Python, PHP, HTML
Cena: darmowy
NetBeans to lubiane i popularne IDE o dużych możliwościach, ale łatwej obsłudze. Na korzyść tego IDE działają również wersje językowe (oprócz angielskiej dostępna jest rosyjska, chińska i japońska). Obsłużysz w niej projekty stron www, ale również aplikacje mobilne i desktopowe.

Pycharm
KLIK
Język: AngularJS, Coffee Script, CSS, Cython, HTML, JavaScript, Node.js, Python, TypeScript and template languages
Cena: darmowy dla społeczności, wersje dla developerów od 90 euro na miesiąc
Pycharm to profesjonalne IDE dla programistów pracujących w Pythonie. O jego poziomie i klasie świadczy to, że współpracuje również z obliczeniami naukowymi, w których wykorzystuje się Python w takich narzędziach, jak matplotlib i Numpy.

RJ TextEd
KLIK
Cena: darmowy
Języki: JavaScript, HTML, CSS, PHP
RJTextEd to bardzie edytor kodu niż IDE, jednak możesz docenić go ze względu na dostosowanie do projektowania stron www, łącznie ze sprawdzaniem pisowni, podglądami, auto-uzupełnianiem kodu i walidacją HTML.

SublimeText
KLIK
Cena: darmowy, licencja od 80$
Języki: JavaScript
Sublime to ciekawy produkt, kojarzony bardziej jako edytor kodu – nie wszyscy wiedzą, że można go skonfigurować również do postaci w pełni wyposażonego IDE z takimi funkcjami, jak obsługa makr i snippetów oraz autouzupełnianie kodu. Sublime jest obok Atoma jednym z bardziej popularnych edytorów dedykowanych JavaScript. Jakkolwiek możesz pobrać go za darmo, jeśli zamierzasz korzystać z SublimeText stale, potrzebna ci będzie licencja za 80$.

Visual Studio Code
KLIK
Języki: 15 języków, w tym JavaScript, HTML, CSS, PHP, Python
Cena: darmowy
To IDE jest zdecydowanym faworem dla początkujących programistów. Przejrzyste i stosunkowo proste w obsłudze, Visual Studio Code współpracuje z wieloma językami, dlatego jeśli na razie testujesz podstawy kilku bez zdecydowanego pierwszeństwa, to IDE to opcja dla ciebie. To, co może szczególnie ci się spodobać, to opcja auto-uzupełniania kodu IntelliSense, która pokazuje, jakie zmienne zostały użyte.

Xcode
KLIK
Języki: AppleScript, C, C++, Java, Objective-C, Swift
Cena: darmowy
To środowisko zintegrowane jest dedykowane programistom, którzy tworzą – lub chcą tworzyć – aplikacje na Mac i pracują w środowisku Mac OS. IDE ma wbudowany szereg funkcji, które ułatwiają analizowanie, testowanie i edytowanie kodu, łącznie ze śledzeniem zmian w czasie rzeczywistym.

 

Jak zostać programistą: przegląd IDE dla Java

Zintegrowane środowiska programistyczne dla języka Java to jedne z najpopularniejszych narzędzi na rynku. Na ogół łączą w sobie obsługę przynajmniej dwóch języków, jednak na naszą listę trafiły te, które najlepiej obsługują właśnie Javę.

Zintegrowane środowiska programistyczne dla Java - jak zostać freelancerem

IDE dla początkujących programistów: JAVA

BlueJ
KLIK
Cena: darmowy
To popularne środowisko sprawdzi się dla tych z was, którzy pracują nad „jednoosobowymi” projektami lub opracowują software, który łatwo się skaluje. Nie tylko przetestujesz w nim kod, ale również możesz wejść w interakcję z nowymi obiektami oraz sprawdzać ich wartości.

Codenvy
KLIK
Cena: darmowy/płatny dla firm
Codenvy to produkt dopasowany do potrzeb różnych odbiorców: developerów, zespołów programistycznych i całych firm. W Codeenvy docenisz możliwość autouzupełniania kodu, która oszczędzi ci pracy, oraz podkreślania syntaks. W bonusie dostajesz jeszcze integrację z Dockerem.

Greenfoot
KLIK
Cena: darmowy
To IDE skierowanie jest do uczniów i studentów, którzy uczą się programowania w Javie. Dlaczego? Bardziej niż środowisko do pracy, Greenfoot daje ci przestrzeń do… zabawy kodem. Dosłownie. Kiedy piszesz kod, jednocześnie grasz i wykorzystujesz interaktywne elementy środowiska. Dodatkowy plus? Rozwijasz umiejętności projektowania grafów 2D.

 

Jak zostać programistą: przegląd IDE dla C i C++

C i C+ mają opinię języków trudnych do nauki, przy których warto mieć nauczyciela lub zrealizować kurs. Z drugiej strony, są to również języki wykorzystywane w tworzeniu dedykowanych produktów operujących dużymi bazami danych, na przykład w usługach dla bankowości.

Zintegrowane środowiska programistyczne dla C++ - jak zostać freelancerem

IDE dla początkujących programistów: C++

Code::Blocks
KLIK
Cena: darmowy
To środowisko zintegrowane z jednej strony jest niesamowicie elastyczne, ale z drugiej – wymagające, ponieważ do ustawienia wszystkich jego funkcji i dopasowania możliwości do twoich potrzeb potrzeba trochę wiedzy i cierpliwości.
Wysiłek się opłaci, ponieważ Code::Blocks umożliwia programowanie obiektowe (object-oriented) oraz posłuży ci jako przeglądarka klas.

Eclipse
KLIK
Cena: darmowy
Największą zaletą Eclipe jest jego interfejs, który umożliwia swobodne „recyklowanie” kodu za pomocą przeciągnij-i-upuść. Sam kod sprawdzisz za pomocą analizy statycznej i kilku wbudowanych narzędzi do debugowania.

GNAT programming studio
KLIK
Cena: w zależności od potrzeb i wielkości zespołu
GNAT jest w pełni profesjonalnym narzędziem w tym sensie, że oferuje nie tylko IDE, ale również inne platformy dla zespołów i firm, ułatwiające kodowanie. Tutaj również możesz przeglądać klasy, przeciągać i upuszczać kod odpowiadający za całe funkcje oraz korzystać z auto-uzupełniania. Ze względu na wycenę według wielkości zespołu i potrzebnych usług, niekoniecznie polecany dla początkujących programistów.

 

Jak zostać programistą: przegląd darmowych IDE dla koderów

Kiedy chcesz zostać programistą i dopiero uczysz się kodowania w JavaScript, PHP lub C++, zintegrowane środowisko programistyczne nie jest może na szczycie twoich najważniejszych potrzeb w zakresie sprzętu do pracy.
Ale za akiś czas edytor kodu przestanie ci wystarczać, dlatego nie bój się już teraz testować zintegrowanych środowisk programistycznych: edytorów kodu z bardziej zaawansowanymi funkcjami debugowania, kompilowania i nawigowania po dużych projektach.

Oczywiście narzędzia dla bardziej zaawansowanych użytkowników, na przykład profesjonalnych programistów lub całych zespołów, mogą wymagać pewnych opłat. Na rynku dostępnych jest też sporo darmowych narzędzi dla użytkowników na różnych poziomach zaawansowania.

My stworzyliśmy listę popularnych IDE z myślą o początkujących i średnio-zaawansowanych programistach, którzy koncentrują się na jednym języku (Java, PHP, C lub C++) oraz dla tych, którzy korzystają w pracy z kilku języków lub nie wybrali jeszcze swojej specjalizacji.
Jeśli uważasz, że zabrakło na niej środowiska, które możesz polecić, koniecznie napisz nam o tym w komentarzu!