Programy Adobe do edytowania grafiki – rastrowej, wektorowej, zdjęć i typografii – dla wielu z nas są wręcz synonimem projektowania graficznego. Jeśli chcesz ostać profesjonalnym grafikiem komputerowym, prędzej czy później zetkniesz się z Adobe Photoshop, Illustrator, Lightroom czy InDesign.

Produkty Adobe to programy komercyjne. Początkujący freelancerzy stają zwykle przed dylematem, czy zdecydować się na abonament Creative Cloud, czy na bardziej kosztowną licencję poszczególnych narzędzi. Czy na pewno ich potrzebujesz?

Nie zawsze początkujący graficy potrzebują dostępu do w pełni profesjonalnych narzędzi. Kiedy pierwszy raz widzisz przestrzeń roboczą programu do obróbki grafiki rastrowej, wektorowej lub do składu tekstu, trudno będzie ci określić, czy narzędzia właśnie tego typu będziesz używać.

Darmowe programy do edycji grafiki rastrowej dla początkujących freelancerów

Zanim zdecydujesz, w jakiej dziedzinie chcesz szlifować umiejętności grafika, warto zapoznać się z różnymi rodzajami narzędzi. W tym celu wystarczą ci darmowe edytory do grafiki rastrowej i wektorowej. Ich obszary robocze i funkcje są mocno wzorowane na tych znanych z komercyjnych programów.

To samo dotyczy tych z was, którzy chcą uzupełnić swoje usługi o rzeczy związane z projektowaniem prostych i mało skomplikowanych grafik, na przykład na media społecznościowe. Zanim zdecydujesz się zainwestować w bardziej kosztowny program do grafiki rastrowej dla profesjonalistów, wypróbuj darmowe alternatywy dla Adobe Photoshop, oparte na kodzie open source.

 

Jak zostać freelancerem: darmowe programy do projektowania i edycji grafiki rastrowej oparte na open source

1. Darmowe programy do obróbki grafiki rastrowej: GIMP

KLIK
GIMP to chyba najbardziej znany program do obróbki grafiki rastrowej, oparty na kodzie open source i całkowicie darmowy. Jest jednocześnie najbardziej zbliżony do Photoshopa pod względem wyglądu przestrzeni roboczej i funkcji, dlatego stanowi dobre narzędzie do nauki projektowania dla początkujących.

Darmowe alternatywy dla Photoshopa dla początkujących grafików - GIMP

Darmowe programy do edycji grafiki rastrowej dla początkujących freelancerów

GIMP ma nieźle rozwiniętą społeczność użytkowników, skupioną na forum, gdzie możesz szukać odpowiedzi na pytania i rozwiązań problemów technicznych. Dla bardziej zaawansowanych technicznie użytkowników zaletą może być także to, że GIMP jest programem opartym na kodzie open source. Oznacza to, że swobodnie możesz pisać swoje dodatki do GIMP, takie jak wtyczki i pędzle.

 

2. Darmowe programy do obróbki grafiki rastrowej: Krita

KLIK
Krita to bodaj najbliższa konkurencja GIMP jeśli chodzi o darmowe programy do projektowania graficznego. Inaczej niż GIMP, Krita stawia bardziej na tworzenie grafik rastrowych „od podstaw” i digital painting niż na obróbkę zdjęć i innych plików .jpg, jednak autorzy wyposażyli ją również w podstawowe narzędzi do edytowania fotografii.

Darmowe alternatywy dla Photoshopa dla początkujących grafików - Krita

Darmowe programy do edycji grafiki rastrowej dla początkujących freelancerów

Przede wszystkim znajdziecie tu ponad setkę pędzli, stabilizator do pędzli, wbudowane narzędzia do obsługi tekstów i plików wektorowych – na przykład do tworzenia „dymków” w komiksach – oraz dobrze przemyślany „magazyn” do porządkowania zasobów, takich jak zewnętrzne tekstury i pędzle.

Krita wokół swojego produktu stworzyła także sporą bazę wiedzy i pomocną społeczność międzynarodową.

 

3. Darmowe programy do obróbki grafiki rastrowej: Pixia

KLIK
Pixia to drugi program, w którym zostajemy na pograniczu obróbki grafiki rastrowej, projektowania graficznego i malarstwa cyfrowego. Pixia jest produktem stworzonych przez japońskich pasjonatów rysowania i komiksów dla innych pasjonatów, którzy szukają darmowego programu graficznego do nauki lub hobbystycznej artystycznej ekspresji.

Darmowe alternatywy dla Photoshopa dla początkujących grafików - Pixia

Darmowe programy do edycji grafiki rastrowej dla początkujących freelancerów

Pixia obsługuje warstwy i pędzle, tekstury i gradienty, ale ma też funkcje „skrojone” specjalnie na potrzeby rysowników: regulowanie siły nacisku w tablecie, kontrolowanie przezroczystości (pomocne, jeśli wyjeżdżasz poza kontur) i zaawansowane edytowanie obrazów. Pixia wspiera również pliki .psd dla tych z was, którzy próbują swoich sił w Photoshopie lub chcą skorzystać z darmowych plików .psd dostępnych w źródłach dla grafików.

Do obróbki zdjęć autorzy Pixia przygotowali jej bliźniaczą wersję, exPhoto.

 

4. Darmowe programy do obróbki grafiki rastrowej: Paint.NET

KLIK
Paint przeszedł swoistą ewolucję od modnej zabawki w Windows 95 do synonimu raczej przaśnych amatorskich projektów. Niewątpliwie część z tych wartości znajdziecie również w Paint.NET, który powstał jako… studencki projekt. Obecnie opiekuje się nim deweloper Rick Brewster, a ostatnia wersja programu ukazała się pod koniec maja tego roku.

Darmowe alternatywy dla Photoshopa dla początkujących grafików - Paint.NET

Darmowe programy do edycji grafiki rastrowej dla początkujących freelancerów

Paint.NET, inaczej niż jego wyjściowy odpowiednik, umożliwia pracę na warstwach, pracę z narzędziami do edycji obrazu oraz… wycofywanie zmian bez ograniczeń ilości. Program ma swoje grono oddanych użytkowników skupionych na forum.

 

5. Darmowe programy do obróbki grafiki rastrowej: ImageMagic

KLIK
ImageMagic to trochę nietypowy program w naszym zestawieniu: powstał nie z potrzeby grafików, ale… dewelopera Johna Cristy’ego, który w końcówce lat 80 XX wieku szukał sposobu na efektywną konwersję obrazów 24-bitowych do 8-bitowych.

To sprawia, że ImageMagic ma mniej rozbudowany interfejs w porównaniu do takich programów, jak GIMP czy nawet Paint.NET. Umożliwia natomiast edycję obrazów za pomocą wierszy poleceń (command-line). ImageMagic obsługuje programy napisane w takich językach, jak Perl, C, C++, Java, .NET, Pascal, PHP, Python, Ruby i kilka innych.

 

6. Darmowe programy do obróbki grafiki rastrowej: Rendera

KLIK
Rendera powstała jako narzędzie do obróbki zdjęć, ale jej autor, Joe Davisson, stopniowo wzbogacał program również o takie opcje, jak rysowanie, blendowanie, zawijanie, przycinanie obrazów, edytowanie kolorów, dodawanie efektów, używanie filtrów czy podstawowe transformacje.

Darmowe alternatywy dla Photoshopa dla początkujących grafików - Rendera

Darmowe programy do edycji grafiki rastrowej dla początkujących freelancerów

Ostatnia wersja programu pochodzi z 2016 roku.

 

7. Darmowe programy do obróbki grafiki rastrowej: Fotoxx

KLIK
Fotoxx to ciekawostka na naszej liście, ponieważ obsługuje tylko środowisko Linux. Wbrew pozorom jest to dość zaawansowane narzędzie, które – według twórców – a pozostać lekkie i szybkie, a jednocześnie umożliwiać kompleksową obróbkę zdjęć.

Darmowe alternatywy dla Photoshopa dla początkujących grafików - Fotoxx

Darmowe programy do edycji grafiki rastrowej dla początkujących freelancerów

Twórcy programu przyznają, że nauka obsługi Fotoxx będzie łatwiejsza, jeśli wcześniej uważnie przeczytasz przewodnik dla użytkowników. Program obsługuje przede wszystkim pliki RAW, ale bez konieczności używania warstw.

 

8. Darmowe programy do obróbki grafiki rastrowej: Seashore

KLIK
Ten program też jest swego rodzaju ciekawostką: Seashore jest przeznaczony tylko na urządzenia z MacOS, a jednocześnie jest całkowicie darmowy i oparty na otwartym kodzie źródłowym. Dostępny jest zarówno jako aplikacja mobilna, jak i aplikacja desktopowa.

Darmowe alternatywy dla Photoshopa dla początkujących grafików - Seashore

Darmowe programy do edycji grafiki rastrowej dla początkujących freelancerów

Tradycyjnie, jak większość programów do obróbki grafik rastrowych, Seashore również umożliwia pracę na warstwach, zaawansowane edytowanie kolorów i używanie efektów.

 

9. Darmowe programy do obróbki grafiki rastrowej: LazPaint

KLIK
LazPaint to jeszcze jeden, obok BrushPaint dla Maca czy Paint.NET dla Windowsa, odpowiedników popularnego Painta. Różni się… językiem programowania, w jakim został napisany – twórcy użyli darmowej wersji Pasacala, Lazarus.

Darmowe alternatywy dla Photoshopa dla początkujących grafików - LazPaint

Darmowe programy do edycji grafiki rastrowej dla początkujących freelancerów

Jest to wciąż narzędzie bardziej zaawansowane niż Paint, jednak nie tak rozbudowane jak Paint.NET. Nie obsługuje warstw, jednak jego możliwości operowania kolorami i filtrami są porównywalne.
Czy jest to dobry program dla grafików? Wydaje się nam, że w sieci istnieje sporo ciekawszych (i bardziej funkcjonalnych) programów do obróbki grafik rastrowych. LazPaint może zainteresować tych z was, którzy oprócz projektowania graficznego interesują się programowaniem i szukają raczej niszowego projektu, w który mogliby się zaangażować.

 

10. Darmowe programy do obróbki grafiki rastrowej: Pixelitor

KLIK strona
KLIK download
Twórcy Pixelitora zaznaczają, że ich narzędzie ma być raczej rozbudowane pod względem funkcjonalności niż proste w obsłudze. Pod względem możliwości technicznych możemy umieścić Pixeltor w średniej stawki.

Darmowe alternatywy dla Photoshopa dla początkujących grafików - Pixelitor

Darmowe programy do edycji grafiki rastrowej dla początkujących freelancerów

Program obsługuje warstwy, umożliwia stosowanie filtrów, blendowanie oraz zaawansowane edytowanie kolorów, maski, histogramy, rozmycie gaussowskie), a więc łączy najbardziej podstawowe funkcje z tymi bardziej zaawansowanymi.

Ostatnia wersja programu została wypuszczona w 2019 roku.

 

11. Darmowe programy do obróbki grafiki rastrowej: Pinta

KLIK
Pinta to projekt, który można uznać za porzucony – ostatnia wersja pojawiła się w roku 2015 – ale jest to stosunkowo dobrze zrobiony, funkcjonalny program, który zainteresuje nie tylko miłośników „niszowych staroci”.

Darmowe alternatywy dla Photoshopa dla początkujących grafików - Pinta

Darmowe programy do edycji grafiki rastrowej dla początkujących freelancerów

Jego możliwości techniczne niczym nie ustępują wymienionym wyżej Pixelitorowi czy Renderze. Pinta obsługuje warstwy i pędzle, posiada wbudowaną bibliotekę efektów, a poza tym umożliwia również proste rysowanie.

Co ciekawe, aktywność na forum Pinty wskazuje, że program ten wciąż ma swoich wiernych użytkowników.

 

12. Darmowe programy do obróbki grafiki rastrowej: CinePaint

KLIK strona www
KLIK download
Dlaczego CinePaint trafił na naszą listę? Kilka lat temu był to ciekawy program, który umożliwiał retusz i edycję obrazów bardzo wysokiej jakości z zachowaniem równie wysokiej wierności kolorów. Obsługiwał takie pliki, jak DPX, 16-bitowe TIFF i OpenEXR. CinePaint powstał… w Hollywood i był używany przy pracy nad filmami.

Aplikacja ostatni raz była uaktualniana w 2013 roku, a od tego czasu nie jest już dostępna na samej stronie programu, mimo zamieszczonych tam informacji o podjęciu dalszych prac nad jej rozwojem. Mimo to, jeśli szukasz darmowego programu do obróbki plików efektów specjalnych i innych formatów HDR, wciąż możesz pobrać CinePaint z Sourceforge.

 

Darmowe programy do obróbki grafiki rastrowej dla początkujących grafików – podsumowanie

Pojęcie „edycja grafiki rastrowej” to wbrew pozorom dość obszerne pojęcie: może dotyczyć edytowania zdjęć, retuszu, tworzenia kolaży i fotomontaży albo malarstwa cyfrowego.

Aby zostać freelancerem, nie musisz być mistrzem we wszystkich tych dziedzinach, jednak warto pamiętać o różnych możliwościach, jakie daje współczesna grafika komputerowa.
Kiedy wybierasz program do nauki lub oswojenia się z dostępnymi funkcjami, warto jest przetestować kilka opcji, zaczynając od tych prostszych.
„Krzywa zdobywania wiedzy” w przypadku profesjonalnych programów do obróbki grafiki rastrowej, takich jak Photoshop, jest raczej stroma – potrzebujesz sporo czasu, aby dobrze nauczyć się ich obsługi – co dla początkujących jest często źródłem frustracji.

Na naszej liście umieściliśmy więc różne programy do tworzenia edytowania grafiki rastrowej, nowsze i starsze, od bardzo prostych do takich, które pod względem profesjonalizmu nie ustępują komercyjnym narzędziom. Są spore szanse, że jeśli zdecydujesz się na to, aby zostać freelancerem i wykonywać dla klientów komercyjne projekty, Adobe Photoshop będzie dla ciebie najbardziej naturalnym wyborem. Zanim jednak zainwestujesz w abonament lub licencję, popracuj nad tym, aby poznać podstawowe techniki i możliwości pracy z grafiką rastrową. Darmowe programy do obróbki grafik rastrowych sprawdzą się w tym zadaniu zupełnie wystarczająco!