Ty też uważasz, że jeśli chcesz zostać grafikiem, w pierwszej kolejności musisz nauczyć się pracy w Photoshop? Ten stereotyp jest po części usprawiedliwiony: Photoshop to najbardziej znany program do tworzenia i edycji grafiki. Jego nazwa „coś mówi” nawet osobom, które nie są w żaden sposób związane z projektowaniem. Ty też myśląc o sobie jako o profesjonalnym grafiku, myślisz przede wszystkim o doskonałej znajomości tego narzędzia, prawda?

Jak wybrać pierwszy program do projektowania graficznego

Jaki program jest najlepszy dla początkującego grafika – początki

Tymczasem Photoshop nie jest jedynym programem, w którym możesz edytować i tworzyć projekty graficzne. Nie zawsze jest też najlepszym wyborem dla początkującego projektanta. Jakie narzędzie powinieneś wybrać, jeśli nie masz jeszcze żadnego faworyta?
Wszystko zależy od tego, co i dla kogo chcesz robić.

 

Jak zostać grafikiem: wybór pierwszego programu

Aby wybrać program, który najlepiej sprawdzi się w twoim przypadku, zastanów się:

  • jakie jest twoje dotychczasowe doświadczenie w projektowaniu
    Jeśli nigdy wcześniej nie widziałeś interfejsu żadnego programu do edycji grafiki, odłóż trochę w czasie decyzję o zakupie komercyjnego programu. Na rynku znajdziesz sporo darmowych programów graficznych open source, których funkcje i interfejsy niewiele różnią się od komercyjnych odpowiedników.
  • jakiego typu prace chcesz tworzyć
    Nie ma uniwersalnego programu „do wszystkiego”, dlatego jeśli chcesz specjalizować się w UX, Photoshop nie będzie dla ciebie najważniejszym narzędziem. Programy do prac graficznych możesz podzielić na narzędzia do grafiki wektorowej, grafiki rastrowej, składu tekstu i projektowania UX. O różnicy między wektorem i rastrem pisaliśmy więcej tu.
  • jakich klientów chcesz zdobywać
    Tu podział jest prostszy: do ćwiczeń, na własny użytek, do testów możesz używać darmowych edytorów do grafiki online. Klient komercyjny będzie oczekiwał pracy w określonych formatach (np. przygotowanym do druku formacie .tiff), które można otworzyć w programach obsługiwanych przez programistów, drukarnie itp. i tu będą ci potrzebne programy komercyjne.

Wbrew pozorom opanowanie jednego programu do grafiki nie gwarantuje sukcesu. Gdyby istniało narzędzie uniwersalne, taki gigant jak Adobe nie poświęcałby lat pracy nad rozwijaniem kilkunastu różnych programów. Logo w Photoshopie? Niekonicznie.

 

Jaki program do grafiki – typ projektu

Nie wszystkie typy projektów prezentują się równie dobrze w różnych mediach – na przykład grafiki rastrowe na ogół nie nadają się do wykorzystania w druku, z kolei obrazy wektorowe, jako cięższe, rzadko pojawiają się na stronach www i w aplikacjach mobilnych.
Nie bez znaczenia jest także, czy chcesz tworzyć autorskie projekty, takie jak logo, infografiki, materiały promocyjne, do których niezbędny będzie program do grafiki wektorowej, czy bardziej pociąga cię obróbka obrazów, gdzie sprawdzą się programy do grafiki rastrowej.

 

Jaki program do grafiki – twoi klienci

Druga kwestia, którą warto rozważyć, to dla kogo będziesz tworzyć grafiki. Jeśli szukasz narzędzia do tworzenia projektów na własny użytek, bez zamiaru sprzedaży (non-commercial lub personal use) w rzeczywistości nie potrzebujesz kosztownych programów na licencji. Zamiast nich możesz użyć tańszych lub darmowych narzędzi dostępnych w sieci.

Jak wybrać pierwszy program do projektowania graficznego - open source

Jaki program jest najlepszy dla początkującego grafika – darmowe programy open-source

Jeśli jednak planujesz karierę freelancera, niektóre z tanich lub darmowych opcji nie będą dla ciebie dostępne. Zawsze przed użyciem/zakupem narzędzia sprawdź warunki licencji.

 

Jaki program do grafiki – twoje doświadczenie i materiały do nauki

Wybierając narzędzie warto sprawdzić również, jak z dostępnością źródeł do nauki. Ile tutoriali i video explainerów jesteś w stanie znaleźć na YT? Czy dane narzędzie ma swoją społeczność użytkowników, na przykład forum lub grupę na FB, na której można wymieniać się doświadczeniami?

 

Programy graficzne online do projektów niekomercyjnych i na własny użytek

Jeśli potrzebujesz stworzyć profesjonalne, atrakcyjne grafiki na własny użytek – na przykład do mediów społecznościowych lub na bloga – wystarczą ci programy do edycji grafik dostępne online.
Większość z nich jest darmowa, z kolei wersje premium nie są drogie i umożliwiają np. stworzenie grafik bez watermark lub z wykorzystaniem dodatkowych elementów.

Jak wybrać pierwszy program do projektowania graficznego - raster

Jaki program jest najlepszy dla początkującego grafika – raster

Popularne programy graficzne online:

Dużą zaletą tych aplikacji jest to, że udostępniają gotowe layouty i templatki popularnych typów projektów, np. ulotek, bannerów na różne media społecznościowe itp.

Pamiętaj, że nie są to programy dla profesjonalistów. Stworzone w nich prace nie będą nadawały się do druku, nie będzie również możliwa edycja poszczególnych elementów – uzyskane pliki są zamknięte i spłaszczone. Kolejna sprawa to licencje, które nie zawsze zezwalają na wykorzystanie aplikacji w celach komercyjnych, np. aby sprzedawać prace wykonane w Canva musisz wykupić odpowiednią licencję.

 

Jaki program graficzny dla początkujących – projekty komercyjne

Kiedy planujesz realizację komercyjnych projektów dla klientów, warto zacząć oswajać się i uczyć narzędzi, które są postrzegane jako standard.

Są to oczywiście programy Adobe, które od kilku lat zamiast kosztownej licencji wymagają tylko wykupienia abonamentu. Ceny rozpoczynają się od 12 euro za miesiąc w pakiecie dla fotografów (Photoshop + Lightroom) lub 25 euro za miesiąc za pojedynczy program. Ze wszystkich aplikacji Adobe – a jest ich ponad 20 – możesz korzystać za 61,50 euro miesięcznie.

Jak wybrać pierwszy program do projektowania graficznego - wektor

Jaki program jest najlepszy dla początkującego grafika – wektor

Jako freelancera najbardziej mogą interesować cię następujące aplikacje i programy Adobe:

  • Photoshop – flagowy produkt Adobe, najbardziej zaawansowany program do obróbki grafiki rastrowej.
  • Lightroom – program stworzony z myślą o fotografach. Podobnie jak Photoshop, służy do obrabiania grafiki rastrowej, konkretnie fotografii. Zawiera szereg funkcji, które ułatwiają retusz i obróbkę zdjęć.
  • Illustrator – dedykowany grafice wektorowej, podstawowe narzędzie do rysowania i tworzenia zupełnie nowych kształtów bez obawy o utratę jakości w różnych mediach. Możemy się założyć, że każde logo, jakie widzisz, zostało zaprojektowane jako grafika wektorowa.
  • InDesign – narzędzie do składu tekstu, DTP i częściowo również do przygotowania tekstu do druku. Nie stworzysz w nim ilustracji ani nie poprawisz fotografii, ale żaden inny program Adobe nie pozwoli ci zrobić z tekstem tego, co InDesign.
  • XD – aplikacja Adobe do tworzenia prototypów i interfejsów.

To jednak nie wszystkie produkty Adobe. Firma oferuje sporo aplikacji również do innych mediów, w tym:

  • do edycji i montażu filmów, łącznie z dodawaniem efektów specjalnych oraz animacji i udostępnianiem (odpowiednio Premiere Pro, After Effects, Animate, Character Animation, Premiere Rush)
  • do tworzenia stron www (Dreamweaver, Spark)
  • do projektowania fotorealistycznych grafik 3D (Dimension)
  • do obróbki plików dźwiękowych (Audition)

 

Programy graficzne dla początkujących – alternatywy dla programów Adobe

Jesteś początkującym grafikiem, chcesz poznać podstawy pracy z rastrem i wektorem, ale decyzja o zakupie Adobe CC jeszcze nie zapadła? Na rynku istnieje sporo darmowych i komercyjnych odpowiedników produktów Adobe.

Jak wybrać pierwszy program do projektowania graficznego - typografia

Jaki program jest najlepszy dla początkującego grafika – typografia

Ich interfejsy i funkcje są zbliżone do tych, które zobaczysz w Photoshop czy Illustratorze. Jakość jest dyskusyjna – programy te mają swoich zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. W branży graficznej dominacja Adobe jest bezsporna, dlatego jako profesjonalny projektant prawdopodobnie prędzej czy później „przesiądziesz się” na jeden z produktów tej marki.
Zanim to nastąpi, bez przeszkód możesz korzystać z innych narzędzi:

Grafika wektorowa

 

Grafika rastrowa

 

Grafika 3D

 

Projektowanie aplikacji

 

Skład tekstu i DTP

 

Jak zostać grafikiem: wybierz swoje narzędzie do pierwszych projektów graficznych

Możliwości dla twórców grafik jest sporo i nikt nie powiedział, że musisz ograniczać się do Photoshopa, ponieważ tylko ta nazwa brzmi znajomo. Zanim dokonasz pierwszych zakupów, zastanów się, jakiej aplikacji faktycznie potrzebujesz i co dokładnie chcesz w niej robić.

Dobrym rozwiązaniem jest także zapoznanie się najpierw z darmowymi, open-source’owymi odpowiednikami Photoshopa, Illustratora i innych programów graficznych dla projektantów. Pozwoli ci to oswoić interfejs, poznać podstawowe możliwości programu i jego ograniczenia, a następnie ocenić, w jaki komercyjny produkt zainwestować.

Kolejny krok po wyborze programu to… nauka jego możliwości. Skorzystaj z generatorów briefów, aby znaleźć pomysły na pierwsze projekty i poznać przedsmak tego, czym jest praca z prawdziwym klientem. Dobre rezultaty daje [rzede wszystkim nauka na błędach, ocenianie swoich prac, podglądanie innych i szukanie elementów, które możesz zrobić lepiej.

Kiedy przyjdzie czas na pierwsze zlecenia, nie daj się ograniczyć brakiem firmy. Profesjonalne portale dla freelancerów, takie jak Useme, dają możliwość wystawienia faktury VAT bez firmy, w bezpieczny sposób przekażą pliki klientowi i zagwarantują Ci wypłatę.

Bezpieczna praca zdalna i gwarancja wypłaty wynagrodzenia