Rynek profesjonalnych stron www to wciąż nisza, na której nie brakuje klientów. Nawet najmniejsze firmy starają się o obecność w internecie. Rozpoczęcie pracy jako twórca stron internetowych, czyli web developer, nie jest tak trudne jak może się wydawać. Warto więc zdecydować się na ten krok. w tym artykule pokażemy jak zacząć przygodę z tworzeniem stron internetowych.

 

Znajdź narzędzie do tworzenia stron

Wiele osób wciąż uważa, że do zbudowania witryny konieczna jest umiejętność kodowania. Znajomość HTML czy Java Script z pewnością się przydaje, jednak nie jest już konieczna. Na rynku można znaleźć całą gamę kreatorów stron www, dzięki którym można tworzyć strony bez kodowania. Wybierając konkretne rozwiązanie trzeba zwrócić uwagę na kilka czynników.

  • prostota i intuicyjność obsługi. Wybierz kreator, w którym pracę możesz zacząć jak najszybciej.
  • możliwości. Kreator do zastosowań profesjonalnych powinien umożliwiać tworzenie oryginalnych stron i spełnianie wyśrubowanych wymagań zleceniodawców.
  • funkcje, które ułatwiają współpracę z klientami. Należą do nich między innymi panel CMS, który umożliwia właścicielowi strony jej edycję czy możliwość przełączenia płatności za domenę i hosting na klienta.

Ze wszystkich kreatorów, jakie spełniają te warunki, wybraliśmy polski kreator WebWave. Praca z tym narzędziem przypomina korzystanie z Photoshopa, dlatego każda osoba, która miała do czynienia z tym programem graficznym, szybko opanuje pracę z kreatorem.

WebWave umożliwia projektowanie oryginalnych witryn i posiada funkcje ułatwiające utrzymanie strony i pracę z klientem. W dodatku samo stworzenie strony w kreatorze nic nie kosztuje. Opłatę ponosi się dopiero w momencie opublikowania strony pod wybraną przez użytkownika domeną na serwerze.

 

Projektowanie strony

Aby skorzystać z WebWave, wystarczy zarejestrować się tutaj. Po wpisaniu adresu e-mail i hasła użytkownik ma dostęp do wszystkich funkcji związanych z tworzeniem stron. WebWave to narzędzie typu What You See is What You Get. Oznacza to, że projekt  wygląda praktycznie tak samo jak gotowa witryna.

Projektowanie polega na wybieraniu elementów z listy, umieszczaniu ich na stronie i odpowiednim modyfikowaniu. Szczegółowy poradnik jak tworzyć strony bez kodowania krok po kroku znajduje się pod tym linkiem.

Tak przygotowana strona, w przeciwieństwie do projektu stworzonego w programie graficznym, jest w 100% funkcjonalna. Wystarczy jednym kliknięciem myszki opublikować ją w internecie.

 

Zadbaj o domenę i hosting

Każda strona internetowa potrzebuje domeny oraz hostingu.

Domena musi być łatwa do zapamiętania i wpisania w przeglądarce. Powinna kojarzyć się z tematyką strony lub marką czy organizacją powiązaną z witryną. Hosting to usługa polegająca na udostępnianiu na serwerze miejsca do przechowywania plików niezbędnych do funkcjonowania strony. Jest to zazwyczaj usługa płatna.

Wybór domeny i opłacenie  hostingu w przypadku korzystania z kreatora WebWave jest banalnie prosty. Wystarczy wybrać odpowiednią opcję w menu kreatora.

 

Pozycjonowanie

Gotowa strona www powinna być widoczna w internecie. Najlepiej, jeśli strona znajdzie się na wysokim miejscu w wynikach wyszukiwania Google. Przykładowo, jeśli prowadzimy sklep z butami w Warszawie, zależy nam, żeby nasza witryna pojawiła się po wpisaniu przez Użytkownika frazy “buty Warszawa” lub “Gdzie kupić buty w Warszawie”.

Do poprawy pozycji strony służą działania SEO. Wbrew popularne opinii, strony stworzone w kreatorze można pozycjonować równie skuteczne, jak te tworzone od podstaw, bez gotowych elementów. Profesjonalne kreatory zawierają narzędzie, które umożliwia analizę SEO i optymalizację strony pod katem słów kluczowych.

Jak stworzyć stronę www w kreatorze?

Proste tworzenie stron www dla Freelancerów bez konieczności kodowania

Utrzymanie strony

Stworzenie strony i umieszczenie jej w internecie to dopiero początek. Konieczne jest też regularne aktualizowanie witryny. Jeśli chcesz tworzyć witryny dla klientów, dobrym pomysłem jest utworzenie panelu CMS, dzięki któremu zleceniodawca będzie mógł samodzielnie wprowadzać zmiany bez obawy o zmianę struktury strony.

Takie rozwiązanie pozwoli Ci jednocześnie zachować kontrolę nad witryną i uniknąć konieczności osobistego  wprowadzania nawet najmniejszych zmian.

 

Podsumowanie

Jak widać, praca przy tworzeniu stron www nie zawsze wymaga kodowania. Freelancerzy znający podstawy projektowania mogą bardzo szybko zacząć budowanie witryn dla klientów. Kluczowy jest tu wybór odpowiedniego narzędzia. Opanowanie kreatora stron nie zajmuje dużo czasu. Potem od stworzenia działającej strony dzieli cię tylko kilka kroków.

Jeśli chcesz zupełnie za darmo i bez ograniczeń czasowych nauczyć się pracy z takim narzędziem, wejdź na webwavecms.com i zarejestruj się zupełnie za darmo.