Wam też wrzesień kojarzy się z powrotem do szkoły i nauką nowych umiejętności? Podnoszenie kwalifikacji, zwłaszcza wśród freelancerów, nie musi łączyć się z dużymi nakładami finansowymi. Przy nauce grafiki koszt, jaki pierwszy nasuwa się na myśl, to oczywiście… narzędzie, którego obsługi chcesz się nauczyć.

W przypadku projektowania graficznego prym wiodą zdecydowanie produkty Adobe: popularny Photoshop i Illustrator, ale również InDesign, który przeznaczony jest do profesjonalnego składu i przygotowania tekstu do druku.

Darmowe programy do obróbki grafiki wektorowej

Darmowe programy do nauki projektowania grafik wektorowych

Wśród początkujących projektantów największą popularnością cieszy się Photoshop. Trudno się dziwić: program ten jest tak dobrze rozpoznawalny, że jego nazwa weszła do powszechnego użycia jako synonim magicznego urządzenia upiększającego każdy rodzaj grafiki i „naprawiającego” każdy rodzaj niedoskonałości. Na jego korzyść przemawia również relatywnie niewielka cena miesięcznego abonamentu oraz duża ilość darmowych odpowiedników Photoshopa, o których więcej przeczytacie TUTAJ.

Jeśli planujesz karierę freelancera opartą tylko na znajomości Photoshopa, musimy cię rozczarować. Mistrzowskie opanowanie tego narzędzia to sporo, ale nie zawsze i nie wszędzie taka umiejętność się przyda. Gdzie Photoshop cię zawiedzie? Najkrócej mówiąc – w internecie. Dlaczego?

 

Grafika wektorowa i grafika rastrowa – czym się różnią?

Photoshop przeznaczony jest do grafiki rastrowej, czyli takiej, w której obraz tworzą „zakolorowane” piksele. To popularny, „lekki” format zapisu grafiki, ale – jak zapewne wiesz z własnego doświadczenia – bardzo źle znosi powiększanie, dramatycznie tracąc ostrość.

Inaczej zachowuje się grafika wektorowa, w której obraz tworzą kształty geometryczne, opisane w układzie współrzędnych. Kiedy powiększasz grafikę wektorową, nie zmienia się ilość pikseli, tylko wielkość całego obiektu, dzięki czemu nie traci on na jakości.

Jeśli zatem logo dla klienta prześlesz mu w formacie grafiki rastrowej, a klient zechce właśnie tak wykorzystać je w reklamie wielkoformatowej, twój projekt prawdopodobnie zamieni się w nieczytelny kleks. To samo logo zapisane jako grafika wektorowa zniesie każdy rodzaj zmniejszania i zwiększania.

Co zaprojektujesz jako grafikę wektorową?

  • Logo, sygnety, herby, godła
  • Flat icons, ilustracje
  • Grafiki w grach komputerowych
  • Efekty specjalne
  • Komiksy
  • Mapy i rysunki techniczne

 

Grafika wektorowa – darmowe programy do projektowania

Do popularnych programów komercyjnych do grafiki wektorowej należą oczywiście Adobe Illustrator i CorelDraw z ewentualnym dodatkiem Affinity.

To nie są jedyne możliwości, jakie masz, aby nauczyć się działania i funkcji programów do projektowania grafiki wektorowej, zwłaszcza w zakresie pracy z krzywymi.
Poniżej prezentujemy listę darmowych programów do nauki i projektowania grafiki wektorowej. Większość z nich ma postać aplikacji desktopowych lub programów, ale znajdziesz tu także wygodne aplikacje webowe, o nieco mniejszym zakresie działania, ale wciąż dobrych do ćwiczeń.

 

Darmowe programy do projektowania grafiki wektorowej: Inkscape

KLIK

Darmowe programy do obróbki grafiki wektorowej - Inkscape

Darmowe programy do nauki projektowania grafik wektorowych – Inkscape

Inkscape to program, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać – przez niektórych nazywany jest GIMPem dla grafik wektorowych. Od lat wymieniany jest jako najbliższy odpowiednik Adobe Illustrator wśród programów darmowych. Ma podobne funkcje i oczywiście umożliwia pracę z krzywymi.

Jego wadą może być to, że przy bardziej złożonych projektach działa wolniej, ale jest stabilny i stosunkowo rzadko zostawi cię bez zapisanej pracy.
Na plus należy natomiast zaliczyć sporą społeczność użytkowników oraz obecność tutoriali i poradników oraz.

Darmowe programy do projektowania grafiki wektorowej: Gravit

KLIK

Darmowe programy do obróbki grafiki wektorowej - Gravit

Darmowe programy do nauki projektowania grafik wektorowych – Gravit

Gravit był niedawnym objawieniem nie tylko wśród początkujących grafików, którzy uczą się pracy z grafiką wektorową, ale również wśród bardziej doświadczonych designerów. Gravit okazał się wygodnym, relatywnie lekkim programem, wciąż rozwijanym i poprawianym, który plasuje się gdzieś pomiędzy technicznie zaawansowanym Inkscape a mniej rozbudowanym, ale przyjaźniejszym w obsłudze Vectr.

Wraz z pojawieniem się możliwości obróbki w Gravit również grafiki rastrowej zmienił się cennik. Obecnie program dostępny jest za darmo w wersji online, z eksportem do plików PDF do 150 dpi i w schemacie kolorów RGB. Jeśli natomiast chcesz mieć możliwość pracy również bez sieci, jak w aplikacji deskotopowej, eksportowania plików do PDF wyższej jakości i zapisywania kolorów we wszystkich schematach, czeka cię wydatek ok. 180 zł na rok.

 

Darmowe programy do projektowania grafiki wektorowej: Vectr

KLIK

Darmowe programy do obróbki grafiki wektorowej - Vectr

Darmowe programy do nauki projektowania grafik wektorowych – Vectr

Vectr to kolejna aplikacja desktopowa/software, który umożliwia tworzenie grafik wektorowych. Na plus należy policzyć, że z Vectr możesz również korzystać online, jak z aplikacji webowej, a następnie udostępniać projekty za pomocą adresu URL.

Dużą zaletą Vectr jest łatwość obsługi, nieporównywalna z „przyjaznością” chociażby Inkscape, jednak kosztem funkcji i możliwości technicznych, jakie posiada starszy kolega. Vectr, podobnie jak Inkscape, jest całkowicie darmowym programem bez żadnych ukrytych opłat.

 

Darmowe programy do projektowania grafiki wektorowej: Vecteezy editor

KLIK

Darmowe programy do obróbki grafiki wektorowej - Vecteezt editor

Darmowe programy do nauki projektowania grafik wektorowych – Vecteezy

Vecteezy możesz znać jako stock z różnymi typami grafik, w tym również z grafikami wektorowymi i flat icons, ale nie wszyscy wiedzą, że strona posiada również własny bardzo przyjazny edytor obrazów wektorowych.
Nie jest to może najlepsze miejsce do ćwiczenia własnych umiejętności posługiwania się krzywymi, ale możesz wykorzystać ten edytor do projektów „ćwiczeniowych” i nauki tworzenia całych ilustracji za pomocą prostych kształtów.
Edytor Vecteezy działa jako aplikacja webowa w Chrome, Chromium i Operze.

Darmowe programy do projektowania grafiki wektorowej: Synfig

KLIK

Darmowe programy do obróbki grafiki wektorowej - Synfig

Darmowe programy do nauki projektowania grafik wektorowych – Synfig

Grafika wektorowa to nie tylko logo, ilustracje i flat icons. W wektorach możesz również stworzyć animację 2D i tu pomoże ci właśnie Synfig, program działający na licencji open source i całkowicie darmowy.
Synfig umożliwia pracę na warstwach (do 50), obsługuje wektory i krzywe w przyjazny dla użytkownika sposób i umożliwia animowanie postaci w realistyczny sposób dzięki użyciu systemu kostnego.

 

Darmowe programy do projektowania grafiki wektorowej: YouiDraw

KLIK

Darmowe programy do obróbki grafiki wektorowej - YouiDraw

Darmowe programy do nauki projektowania grafik wektorowych – YouiDraw

To ciekawe narzędzie, które umożliwia tworzenie grafik wektorowych, ale… na kanwie HTML5. Narzędzie jest aplikacją webową, w którym możesz szkicować, projektować logo i malować, a gotowe projekty zapisać w chmurze.

Aplikacja jest darmowa przez okres próbny, w którym masz ograniczone możliwości eksportowania plików oraz nie możesz tworzyć projektów komercyjnych. Program kosztuje ok 10$ na miesiąc – w wersji płatnej wyeksportujesz pliki w dowolnym formacie również dla projektów komercyjnych.

 

Darmowe programy do projektowania grafiki wektorowej: sK1

KLIK

Darmowe programy do obróbki grafiki wektorowej - sK1

Darmowe programy do nauki projektowania grafik wektorowych – sK1

sK1 Project to efekt pracy grupy programistów, odpowiedzialnych za stworzenie narzędzi użytecznych dla każdego początkującego grafika, takich jak Color Picker, umożliwiający tworzenie i edytowanie palet kolorów czy inspirującej Palette Collection. Najważniejszy jest jednak edytor grafik wektorowych sK1 2.0, który umożliwia tworzenie plików do profesjonalnego wydruku w formacie PDF.
Podobnie jak inne programy, obsługuje wszelkie typy kształtów geometrycznych, pracę na krzywych oraz obsługę warstw. Ponieważ sK1 koncentruje się na umożliwieniu ci druku, program obsługuje różne typy wypełnień i obrysów, które możesz znać z formatów PS/PSD oraz schematów kolorów zapisywanych w plikach PDF.

 

Darmowe programy do projektowania grafiki wektorowej: Boxy-SVG

KLIK

Darmowe programy do obróbki grafiki wektorowej - SVG editor

Darmowe programy do nauki projektowania grafik wektorowych – SVG editor

SVG to popularny format grafik wektorowych (scalable vector graphic), a Boxy-SVG, według słów twórcy tej aplikacji Jarosława Foksala, ma ambicję być najwygodniejszym narzędziem do edytowania tego typu plików.
Aby skorzystać z edytora potrzebujesz darmowego konta, które uruchomi testową wersję próbną.

 

Wiesz już, w jakim typie grafik chcesz się specjalizować? Kolejny krok to szlifowanie warsztatu, aby zacząć szukać pierwszych klientów i przyjmować zlecenia. W pracy nie musi ograniczać Cię Twój status osoby fizycznej, która nie ma własnej firmy – to wcale nie jest warunek, aby zostać freelancerem.

Profesjonalne serwisy pracy zdalnej dla freelancerów, takie jak Useme, nie tylko zapewnią Ci dostęp do bazy zleceń, ale również umożliwią wystawienie faktury VAT jak firma, zawiązanie umowy z klientem online, bezpieczny transfer prac i zapewnią Ci wypłatę wynagrodzenia za ukończony projekt.

Umowy online dla freelancerów i ich klientów

A jakie Ty znasz inne programy do obróbki grafiki wektorowej, które są dostępne bez opłat? Podziel się z nami pomysłem w komentarzu!