Osoby, które nie pracują na co dzień w branży graficznej, mogą nie znać różnic między tymi dwoma pojęciami. Myślałeś kiedyś o tym, z jakiego powodu graficy zazwyczaj proszą o pliki robocze w wektorach? Co to są wektory i pliki rastrowe? Do czego służą? Czym się różnią? W tym wpisie pomożemy Ci odpowiedzieć na te pytania.

 

Grafika wektorowa i rastrowa

Grafika wektorowa i rastrowa

Co to jest grafika wektorowa?

Plik wektorowy to jedna z dwóch najważniejszych form plików graficznych, w którym obraz wewnętrzny jest zapisany w formie punktów łączących, określonych za pomocą figur geometrycznych. Punkty położone są w matematycznym układzie współrzędnych. To powoduje, że grafiki zapisane wektorowo są całkowicie skalowalne. Znaczy to, że obraz można bez żadnych ograniczeń powiększać albo zmieniać jego proporcje bez obaw o jego jakość. Każdy element tworzy się z użyciem pewnej liczby cech, które określają na przykład barwę, kierunek oraz położenie. Najczęściej wykorzystuje się grafikę wektorową do projektowania ilustracji, wykresów z danymi, ikon albo logotypów.

 

Jakie zalety ma grafika wektorowa?

Grafiki mogą być skalowane bez żadnych ograniczeń. Parametry oraz atrybuty obiektów są zapamiętywane. Obrazy potrzebują niewielkiej ilości informacji, co sprawia, że zajmują one mało miejsca na dysku twardym. Jakość zawsze pozostaje taka sama. Format jest dopasowany do urządzeń wyświetlających, na przykład mobilnych. Kolejna zaleta to szybka konwersja do grafiki rastrowej.

 

Czym charakteryzuje się grafika rastrowa?

Plik rastrowy to obraz lub grafika, która składa się z prostokątnej siatki regularnie rozłożonych pikseli o tej samej wielkości. Są doskonałe do zdjęć, realistycznych obrazów i stron internetowych. Pliki mogą być dowolnie zmniejszane, bez utraty szczegółów. Minusem jest to, że ich powiększenie skończy się postrzępieniem obrazu i niewielką ilością detali. Grafika rastrowa może występować w różnych zestawieniach kolorów.

 

Jakie są zalety grafiki rastrowej?

Niezwykłe efekty gradientów oraz wyświetlanie cieni. Bogactwo oraz głębia barw, kontrastu, jasności oraz nasycenia. Można za jej pomocą tworzyć popularne typy plików. Jest możliwość używania skomplikowanych narzędzi do obróbki cyfrowych fotografii. Można wykonywać retusz, korekcję oraz montować obrazy na różne sposoby.

 

Jakie są wady grafiki rastrowej?

Do wad należy zaliczyć to, że pliki mają duże rozmiary. Nie można ich powiększać bez utraty jakości i nie ma możliwości konwersji do wektorów.

 

Do czego może być wykorzystywana grafika rastrowa?

Grafika rastrowa jest stosowana przede wszystkim do tworzenia: fotografii, realistycznych obrazów, grafiki w sieci, grafiki ekranowej (TV, DVD) oraz dokumentów i ulotek reklamowych.