Od moich pierwszych projektów minęło trochę czasu, dlatego chciałam przyjrzeć się wykonanemu „portfolio”, aby zobaczyć, czy jestem w stanie wyłapać popełniane przeze mnie błędy. Zdziwiło mnie, że już na tym etapie jestem zdolna odnaleźć kilka projektowych grzeszków…

 

 

1. Brak podstaw i przygotowania teoretycznego

Co to wektory? A czym jest grafika rastrowa? Wielu początkujących projektantów nie ma pojęcia, czym różnią się te dziedziny. Grafika rastrowa to taka, która w tworzeniu obrazu wykorzystuje piksele, czyli „zamalowane” pola na siatce współrzędnych. Grafika wektorowa wykorzystuje w tworzeniu obrazów tzw. prymitywy, czyli proste elementy geometryczne opisywane za pomocą współrzędnych.

Początkujący sądzą, że nie ma to większego znaczenia. Otóż ma. Spokojnie, też dowiedziałam się o tym znacznie później. Najważniejsze, by sukcesywnie uzupełniać braki w wiedzy 🙂

Dla przypomnienia. Grafika wektorowa to Corel, Illustrator, Inkscape. Rastrowa to PhotoShop, Gimp, Paint.

 

2. Brak spójności

To chyba jeden z najczęstszych błędów młodych grafików. Jak wiadomo, doświadczenie zdobywa się z czasem, a początkującym projektantom tego doświadczenia brakuje. Brak im wyczucia estetyki, która jest niezwykle istotna, ponieważ wpływa na odbiór całego dzieła.

 

3. Niedbalstwo

Wszelkie drobne niedociągnięcia, prawie niewidoczne dla zwykłego laika, profesjonalistów rażą od razu. Sama walczę z tym, aby nie lekceważyć „niedoróbek” z potknięciami, tłumacząc sobie „przecież nikt nie zauważy”. To duży błąd.

 

4. Fonty i typografia

Nieumiejętne dobieranie fontów. Rzecz niezwykle trudna, we mnie od zawsze budząca niepokój. Wymaga dużego obycia i znajomości typografii. Tego po prostu trzeba się nauczyć, podobnie jak w kwestii estetyki prac. Na początek pamiętajcie: comic sans be, helvetica cacy (ale to oczywiście jest żart 😉 ).

 

5. Minimalizm to podstawa

KISS ( Keep it simple, stupid). To powinno być motto każdego projektanta. Dobry plakat nie musi być usiany 10 kolorami, 5 fontami, 3 wzorami i mnóstwem tekstu. Tu sprawdza się zasada im mniej, tym lepiej 🙂

 

6. Kolory

Nieumiejętnie dobrane kolory potrafią zepsuć nawet najlepszy projekt. Odpowiednie barwy są w stanie dodać walorów przeciętnej pracy. Kolory nadają charakter, który pozwala odpowiednio interpretować dzieło. Dlatego tak ważne jest, aby nauczyć się odpowiednio je wykorzystywać.

 

Czy Wam także zdarza/zdarzało się popełniać takie błędy? Nie przejmujcie się za bardzo, tylko bierzcie się do roboty, a z pewnością Wasze projekty będą coraz lepsze! 🙂

 

fot.pexels.com