Kolekcje w Javie oraz biblioteki Javy są potężnymi narzędziami do operowania na danych. Mogą potwierdzić prawidłowe dobranie struktur danych i ich sposobów przechowywania.

 

Czy biblioteki Javy są przydatne w pracy programisty?

Czy biblioteki Javy są przydatne w pracy programisty?

 

Mogą też w bardzo dużym stopniu bardzo zoptymalizować i przyśpieszyć działanie programu. Biblioteki Javy znacznie ułatwiają pracę programisty.

 

Co jest ważne przy wyborze bibliotek Javy?

Należy uwzględnić nie tylko typ oraz zastosowanie danych, ale też ich wielkość. Gdy zastosujesz streamy z Javy 8 wraz z podziałem na wątki robocze do niewielkiego zbioru danych, to otrzymasz mniejszą wydajność niż w przypadku jednego wątku. Podzielenie danych oraz utworzenie wątków przetwarzających, powtórne złączenie wyników, to więcej pracy niż działanie w jednym wątku.

 

Które biblioteki Javy warto znać?

Większość wymienionych poniżej bibliotek Javy z powodzeniem będziesz mógł wykorzystać przy Twoich projektach. Już przechodzimy do konkretów.

 

1. Anchorme

Anchrome jest lekką i wydajną biblioteką, która umożliwia wykrycie adresów URL w tekście. Jest to przydatna funkcja, jeżeli wszystkie linki w artykule muszą być klikalne. Biblioteka wykona konwersję za Ciebie.

 

2. Planck.js

Planck jest odpowiedzialny za fizykę 2D. Będzie potrzebny przy tworzeniu gier HTML5. Na głównej stronie biblioteki możesz znaleźć ponad trzydzieści przykładów jej zastosowania. Oto one: http://piqnt.com/planck.js/

 

3. Eagle.js

Eagle.js służy do tworzenia prezentacji w Vue. Potrafi obsługiwać animacje, motywy i interaktywne widgety. Ma proste oraz modyfikowalne API, więc daje dużą swobodę.

 

4. BigPicture

BigPicture jest lekką i nowoczesną biblioteką do wyświetlania zdjęć oraz filmów w oknie popup. Współpracuje z tagami img, regułą background-image, filmami YouTube, Vimeo i lokalnymi.

 

5. Zuck.js

To tak naprawdę kopia Facebook Stories. Ma parę motywów, jasną dokumentację oraz atrakcyjny efekt animacji.

 

6. SVG.js

SVG.js to również lekka biblioteka Javy służąca do manipulowania elementami SVG. Pozwala na tworzenie animacji, dynamicznych gradientów i zdarzeń. Ma też wiele innych przydatnych funkcji.

 

7. Selector

Selector to biblioteka o rozmierze 5 KB, która może być ciekawą alternatywą dla jQuery. Przypomina trochę Umbrellę JS, ale ma więcej opcji.

 

8. Reactive Listener

Wbrew pozorom ta biblioteka Javy nie ma nic wspólnego z Reactem. Reactive Listener umożliwia zaawansowanych obserwatorów zdarzeń (event listener).

 

9. Moon

Ostatnia na liście jest minimalistyczna biblioteka inspirowana Vue. Można się jej szybko nauczyć. Jest bardzo wydajna.