Praca zdalna często wskazywana jest jako rozwiązanie idealne dla kobiet. W tej grupie wymienia się zarówno przyszłe mamy, jak i te mamy, które opiekują się małymi dziećmi i wracają na rynek pracy po urlopie macierzyńskim. Praca zdalna to także wyjście dla tych kobiet, które chcą mieć więcej równowagi między życiem osobistym, również rodzinnym, a obowiązkami zawodowymi.

Badanie rynku pracy zdalnej przeprowadzone przez serwis dla freelancerów Useme.com wskazuje, że w grupie freelancerów niewielką przewagę mają właśnie kobiety. Wbrew obiegowej opinii, panie nie zajmują się tylko copywritingiem, blogowaniem i wirtualną asystenturą. Wśród freelancerek są także mocno reprezentowane graficzki i programistki.

WomanUpdate - akcja dla kobiet, które chcą zmieniać branżę i zdobywać komptencje cyfrowe

Jak zostać freelancerem: strona z poradami dla kobiet

Czy praca zdalna jako freelancerka to rozwiązanie tylko dla młodych kobiet z dużych miast? Inicjatywa #WomanUpdate zapoczątkowana przez platformę szkoleniową Future Collars przekonuje, że nie – a przynajmniej nie musi tak być w Twoim wypadku.

Kobiety i praca zdalna po epidemii Covid-19

Zamrożenie światowej gospodarki, którego doświadczyliśmy w wyniku epidemii Covid-19, ma szanse wpłynąć na sytuację na rynkach pracy. Już dziś prognozuje się spowolnienie gospodarcze i spadek PKB w większości krajów na świecie. Do niedawna mówiło się przede wszystkim o rynku pracownika, jednak należy się spodziewać, że również ten trend ulegnie odwróceniu.

WomanUpdate - akcja dla kobiet, które chcą zmieniać branżę i zdobywać komptencje cyfrowe

Jak zostać freelancerem: strona z poradami dla kobiet

Raport DELab UW wskazuje, że kryzys może dotknąć szczególnie te sektory usług, które są mocno sfeminizowane – usługi, handel hurtowy i detaliczny czy bankowość i finanse. Są to także sektory, w których coraz większe znaczenie ma automatyzacja. Według raportu, w wymienionych sektorach zatrudnionych jest 3 mln kobiet.
Jednocześnie poziom kompetencji cyfrowych dorosłych obywateli w Polsce znacząco odbiega od europejskiej średniej: zajmujemy 22 miejsce w rankingu 28 krajów europejskich.

Kompetencje cyfrowe i zmiana branży

Chociaż wszystkie te dane mogą brzmieć pesymistycznie, wbrew pozorom obecna sytuacja to również szansa dla kobiet, które chcą zdobyć nowe kompetencje i zmienić branżę. Z tą właśnie myślą powstała akcja #WomanUpdate, która promuje… „zmianę ram”.

Na stronie akcji znajdziecie:

  • bazę wiedzy
  • poradnik dla kobiet, które chcą zdobywać nowe kompetencje
  • bezpłatne szkolenia rozwijające kompetencje cyfrowe
  • case studies kobiet, które zdobyły nowe kompetencje i z sukcesem zmieniły branżę

Bohaterkami akcji są trzy kobiety, które postanowiły zmienić swoje ramy: to Mona Lisa, obecnie managerka projektów, Dama z łasiczką, programistka, oraz Dziewczyna z perłą, influencerka i blogerka – ich profile możecie śledzić także w mediach społecznościowych.

WomanUpdate - akcja dla kobiet, które chcą zmieniać branżę i zdobywać komptencje cyfrowe

Jak zostać freelancerem: strona z poradami dla kobiet

Wszystkie łączy to, że postanowiły zmienić swoją dotychczasową branżę, ale wykorzystując przy tym już posiadane doświadczenia i kompetencje „miękkie”, bez względu na wiek, poprzednie doświadczenia zawodowe czy sytuację rodzinną.

Praca zdalna, w tym również freelancing, dostępne są dla wszystkich. Spróbujesz swoich sił?