Co najbardziej obniża produktywność programisty-freelancera?

 

10 rzeczy, które niszczą produktywność programisty cz.2

10 rzeczy, które niszczą produktywność programisty cz.2

 

6. Słabe rozwiązania techniczne

Nawet jeśli czasem masz dość bugów i niedziałającego kodu, w gruncie rzeczy lubisz swoją pracę i dostarcza ci ona masy satysfakcji (kiedy wszystko działa, oczywiście). A jeśli klient żeby zaoszczędzić albo skrócić czas twojej pracy (a więc swoje koszty) nalega na rozwiązania gorszej jakości, ale tańsze i szybsze?

Produktywność nie zawsze oznacza parcie do przodu i dostarczanie rozwiązań w najkrótszym możliwym terminie. Nie-najlepszy-kod napisany szybko oznacza, że projekt się powiększa i jest trudniejszy do zarządzania – czasem dla ciebie, a czasem dla twoich następców.

 

 

7. Słaba dokumentacja

Co przenosi nas do kolejnego punktu, istotnego zwłaszcza w przypadku freelancerów, którzy często dokańczają lub rozwijają prace sowich poprzedników. Każdy programista na etapie nauki wbił sobie do głowy, że lepiej zostawiać za dużo niż za mało komentarzy do kodu i rzeczywiście odnośniki do absolutnie każdego kroku oszczędziły pracy niejednemu developerowi.

Gorzej, jeśli komentarze wyjaśniają, co robi dany fragment, ale nie dlaczego ani po co to robi. Efekt? Bug w programie, natrafiasz na fragment, o którym nie masz pojęcia, do czego służy i naprawdę nie wiesz, od czego zacząć.

 

Zobacz także: 10 rzeczy, które niszczą produktywność programisty cz.1

 

8. Narzędzia

Developerzy nie boją się korzystać z narzędzi do programowania, porządkowania, debugowania i tak dalej. Jasne, im większa automatyzacja, tym lepiej. Z kolei jeśli używasz mocno przestarzałych narzędzi, to również będzie miało wpływ na twoją produktywność.

To samo dotyczy „zewnętrznych” narzędzi, takich jak wygodna klawiatura i ekran. Biorąc pod uwagę koszty sprzętu i średnie wynagrodzenie programisty, warto zainwestować, aby zwiększyć produktywność choćby o kilka procent.

 

 

9. Otoczenie

Czy pracując w domu można mieć problem ze środowiskiem pracy? Wszystko zależy od twoich sąsiadów, współmieszkanców i/lub jakości słuchawek. Nie u wszystkich developerów sprawdza się na przykład praca w kawiarniach, bibliotekach lub coworkingach. Zbyt wiele ruchu dookoła rozprasza, ale white noise lub odgłosy natury – padający deszcz albo szum fal – mogą bardzo poprawić twoją koncentrację.

 

 

10. Niemożliwe deadline’y

Oczywiście, że klient chciałby wszystko jak najszybciej, nawet jeśli od tygodnia nie możesz doprosić się o szczegółowy brief lub specyfikację. Na wagę złota są ci, którzy rozumieją, że ty też potrzebujesz czasu na wykonanie zlecenia.

Deadline, który balansuje na granicy wykonalności dla jednych może działać stymulująco, dla innych może być źródłem frustracji i stresu, które nie sprzyjają myśleniu.

 

 

10 rzeczy, które niszczą produktywność programisty – podsumowanie

Jeśli przyjrzysz się uważniej, wymienione przez nas 10 punktów można odnieść do każdej branży, w której freelancerzy pracują nad konkretnymi zadaniami w ramach określonego projektu. Można jednak powiedzieć, że stres, jaki powodują, ma większy wpływ na programistów, ponieważ ich praca wymaga dużego skupienia i koncentracji, aby posunąć proces do przodu.